B43541B8476M000
DigiKey Part Number
495-77464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43541B8476M000
Description
CAP ALUM 47UF 20% 600V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.47Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
600 mA @ 100 Hz
Impedance
3.84 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.47Ohm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C