B43508C2108M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 228
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3
Nichicon
In Stock: 150
Nichicon
In Stock: 102
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 120mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508C2108M000
DigiKey Part Number
B43508C2108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508C2108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.77 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C