B43505A2337M007 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 390mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43505A2337M007
DigiKey Part Number
B43505A2337M007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43505A2337M007
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
470 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
390mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C