B43501B9477M000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 262
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 265
Datasheet
In Stock: 69
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
In Stock: 827
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 613
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 140mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
B43501B9477M000
DigiKey Part Number
B43501B9477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43501B9477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.44 A @ 100 Hz
Part Status
Obsolete
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C