B43305B9687M000
DigiKey Part Number
495-6126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43305B9687M000
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 200mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.64 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
270 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C