B43231B2158M000
DigiKey Part Number
495-B43231B2158M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43231B2158M000
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.01 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.216 A @ 20 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C