B41821A4157M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.665
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.969
Datasheet
Chemi-Con
150 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
B41821A4157M
DigiKey Part Number
B41821A4157M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41821A4157M
Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C