B41043A5128M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 75
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 525
In Stock: 929
In Stock: 798
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
B41043A5128M
DigiKey Part Number
B41043A5128M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41043A5128M
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.395 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C