B41042A4476M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 51
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 24.771
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 687
Würth Elektronik
In Stock: 5.175
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
In Stock: 13
In Stock: 442
Surge
In Stock: 990
Surge
In Stock: 916
Image for B41042A4476M is not available
B41042A4476M
DigiKey Part Number
B41042A4476M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41042A4476M
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
108.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
155 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.2 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C