B41041A9475M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2.870
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1.756
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
In Stock: 521
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Image for B41041A9475M is not available
B41041A9475M
DigiKey Part Number
B41041A9475M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A9475M
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 100 kHz
Impedance
6.3 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C