B41041A6158M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 513
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 412
Datasheet
In Stock: 1.119
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Upgrade
Rubycon
In Stock: 500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Image for B41041A6158M is not available
B41041A6158M
DigiKey Part Number
B41041A6158M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41041A6158M
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.62 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Impedance
68 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C