B37871K5472J072 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2.567
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 1.595
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 437
Upgrade
Murata Electronics
Similar
KYOCERA AVX
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
B37871K5472J072
DigiKey Part Number
B37871K5472J072-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B37871K5472J072
Description
CAP CER 4700PF 50V NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B37871K5472J072 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)