ZWS240PAF-36/TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 2
Datasheet
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 1
Datasheet
Image for ZWS240PAF-36/TA is not available
ZWS240PAF-36/TA
DigiKey Part Number
285-ZWS240PAF-36/TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS240PAF-36/TA
Description
AC/DC CONVERTER 36V 240W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
9.64" L x 4.13" W x 2.20" H (245.0mm x 105.0mm x 56.0mm)
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
6.7 A