ZUP60-3.5/U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 3
Datasheet
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 1
Datasheet
0 ~ 60VDC Output Bench (AC to DC) Power Supply Digital 0 ~ 3.5A Output 200W Features Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
ZUP60-3.5/U
DigiKey Part Number
ZUP60-3.5/U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZUP60-3.5/U
Description
PWR SUP BENCH PROG 0-60V 210W
Customer Reference
Detailed Description
Size / Dimension
13.780" L x 4.882" W x 2.756" H (350.00mm x 124.00mm x 70.00mm)
Manufacturer
Features
Memory, Programmable, RS232 and RS485 Interface
Series
Power (Watts)
200W
Packaging
Bulk
Accuracy - Voltmeter; Ammeter
0.02% + 35mV
Part Status
Obsolete
Voltage Regulation - Line
1mV + 0.005%
Type
Bench (AC to DC)
Voltage Regulation - Load
2mV + 0.005%
Voltage - Supply
85 ~ 265VAC
Current Regulation - Line
0.01% + 2mA
Number of Outputs
1
Current Regulation - Load
0.01% + 5mA
Voltage - Output
0 ~ 60VDC
Ripple
5mV
Current - Output
0 ~ 3.5A