PXF40-48D12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 2
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 1.8A, 1.8A 36V - 75V Input
PXF40-48D12
DigiKey Part Number
285-PXF40-48D12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXF40-48D12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PXF40-48D12 Models
Category
Current - Output (Max)
1.8A, 1.8A
Mfr
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 8.6mm)