PH50S110-24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.1A 82V - 185V Input
PH50S110-24
DigiKey Part Number
PH50S110-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH50S110-24
Description
DC DC CONVERTER 24V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2.1A
Mfr
Power (Watts)
50 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
82V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
185V
Size / Dimension
3.85" L x 1.61" W x 0.50" H (86.0mm x 41.0mm x 12.7mm)