PFE300S-48
DigiKey Part Number
PFE300S-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE300S-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 6.3A 85 ~ 265 VAC Input
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
11-DIP Module, Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
48V
Line Regulation
96mV
Current - Output (Max)
6.3A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
300 W