PFE300S-48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PFE300S-48-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PFE300S-48 |
Description | AC/DC CONVERTER 48V 300W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 6.3A 85 ~ 265 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Universal Input |
Manufacturer TDK-Lambda | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Series | Efficiency 86% |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Obsolete | Package / Case 11-DIP Module, Full Brick |
Type Enclosed | Size / Dimension 4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cULus |
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Standard Number 60950-1 |
Voltage - Output 1 48V | Line Regulation 96mV |
Current - Output (Max) 6.3A | Load Regulation 96mV |
Power (Watts) 300 W | Weight 0.551 lb (249.93 g) |