PAH75S48-15/V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 70
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 5A 36V - 76V Input
PAH75S48-15/V
DigiKey Part Number
PAH75S48-15/V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAH75S48-15/V
Description
DC DC CONVERTER 15V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
75 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OVP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
5A