HWS50-12/A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK-Lambda
In Stock: 518
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 265 VAC Input
HWS50-12/A
DigiKey Part Number
285-1342-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS50-12/A
Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
83%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
4.72" L x 1.24" W x 3.23" H (119.9mm x 31.5mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
4.3 A