HWS50A-12/A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-2257-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HWS50A-12/A |
Description | AC/DC CONVERTER 12V 50W |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HWS50A-12/A Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Industrial, ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 81% |
Part Status Active | Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Enclosed | Features Adjustable Output, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | Size / Dimension 4.72" L x 1.04" W x 3.23" H (119.9mm x 26.4mm x 82.0mm) |
Voltage - Output 1 12V | Approval Agency CE |
Current - Output 1 4.3 A | Base Product Number |