MLZ2012E4R7MT000
DigiKey Part Number
445-3169-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-3169-1-ND - Cut Tape (CT)
445-3169-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLZ2012E4R7MT000
Description
FIXED IND 4.7UH 80MA 300 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Multilayer Inductor 80 mA 300mOhm 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLZ2012E4R7MT000 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
300mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
70MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
2 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)