GLF201208T2R2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Taiyo Yuden
In Stock: 37.224
Datasheet
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 350 mA 560mOhm 0805 (2012 Metric)
GLF201208T2R2M
DigiKey Part Number
445-3619-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GLF201208T2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 350MA 560 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GLF201208T2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
220mA
DC Resistance (DCR)
560mOhm
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Material - Core
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.053" (1.35mm)