NP06DB150M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 1.610
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 80
Datasheet
Image for NP06DB150M is not available
NP06DB150M
DigiKey Part Number
NP06DB150M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP06DB150M
Description
FIXED IND 15UH 1.3A 120 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Inductor 1.3 A 120mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
18MHz
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)