SPD73R-153M
DigiKey Part Number
DN7593TR-ND - Tape & Reel (TR)
DN7593CT-ND - Cut Tape (CT)
DN7593DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPD73R-153M
Description
FIXED IND 15UH 1.59A 91 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.59 A 91mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SPD73R-153M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
91mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.154" (3.90mm)