TSM60NB600CP ROG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2.747
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 15.045
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 345
Vishay Siliconix
In Stock: 30
Infineon Technologies
STMicroelectronics
N-Channel 600 V 7A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
TSM60NB600CP ROG
DigiKey Part Number
TSM60NB600CPROGTR-ND - Tape & Reel (TR)
TSM60NB600CPROGCT-ND - Cut Tape (CT)
TSM60NB600CPROGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM60NB600CP ROG
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 7A TO252
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TSM60NB600CP ROG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
516 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
63W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 2.1A, 10V