TSM60N750CP ROG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3.984
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 250
Datasheet
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 2.000
N-Channel 600 V 6A (Tc) 62.5W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
TSM60N750CP ROG
DigiKey Part Number
TSM60N750CPROGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSM60N750CP ROG
Description
MOSFET N-CHANNEL 600V 6A TO252
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
554 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
62.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 3A, 10V