1.5SMC8.2CA R7G
DigiKey Part Number
1.5SMC8.2CAR7G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC8.2CA R7G
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 130A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
130A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V