RP1608S-R68-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 4.685
Datasheet
680 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Metal Film
RP1608S-R68-F
DigiKey Part Number
RP16S.68FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1608S-R68-F
Description
RES 0.68 OHM 1% 1/5W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RP1608S-R68-F Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)