RP1005S-R56-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
560 mOhms ±1% 0.167W, 1/6W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Metal Film
RP1005S-R56-F
DigiKey Part Number
RP10S.56FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP1005S-R56-F
Description
RES 0.56 OHM 1% 1/6W 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RP1005S-R56-F Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)