RL3720T-R047-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 6.490
Datasheet
47 mOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 1508 (3720 Metric), 0815 Current Sense Thin Film
RL3720T-R047-F
DigiKey Part Number
RL37T.047FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL3720T-R047-F
Description
RES 0.047 OHM 1/2W 1508 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL3720T-R047-F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)