PCMC135T-R47MF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
Eaton - Electronics Division
In Stock: 940
470 nH Unshielded Inductor 38 A 1.3mOhm Max Nonstandard
PCMC135T-R47MF
DigiKey Part Number
408-1349-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCMC135T-R47MF
Description
FIXED IND 470NH 38A 1.3 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
65A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)