KRL1632D-M-R390-F-T1
DigiKey Part Number
408-KRL1632D-M-R390-F-T1TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-KRL1632D-M-R390-F-T1CT-ND - Cut Tape (CT)
408-KRL1632D-M-R390-F-T1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL1632D-M-R390-F-T1
Description
CURRENT SENSE RESISTORS, 1206, 0
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)