KRL1632E-M-R390-F-T5
DigiKey Part Number
408-1589-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1589-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1589-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL1632E-M-R390-F-T5
Description
RES 0.39 OHM 1% 3/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 mOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KRL1632E-M-R390-F-T5 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)