HTC0603-1E-R20-T35-L5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 5.400
Datasheet
0.2 pF Thin Film Capacitor 25 V 0201 (0603 Metric)
HTC0603-1E-R20-T35-L5
DigiKey Part Number
408-1052-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTC0603-1E-R20-T35-L5
Description
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0201
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HTC0603-1E-R20-T35-L5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Rated
25 V
Manufacturer
Susumu
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Features
General Purpose
Capacitance
0.2 pF
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.035pF
Height - Seated (Max)
0.012" (0.31mm)