VZS331M1VTR-1010S is available for purchase but is not normally stocked.
Surge
In Stock: 240
Würth Elektronik
In Stock: 21.470
Würth Elektronik
KEMET
Chemi-Con
NIC Components Corp
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VZS331M1VTR-1010S
DigiKey Part Number
4403-VZS331M1VTR-1010STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZS331M1VTR-1010S
Description
CAP ALUM 35V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
833 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.19 A @ 100 kHz
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C