VZS331M1CTR-0810S is available for purchase but is not normally stocked.
Würth Elektronik
In Stock: 617
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 449
NIC Components Corp
NextGen Components
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VZS331M1CTR-0810S
DigiKey Part Number
4403-VZS331M1CTR-0810STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZS331M1CTR-0810S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C