VZS151M1ATR-0606S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chemi-Con
150 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VZS151M1ATR-0606S
DigiKey Part Number
4403-VZS151M1ATR-0606STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VZS151M1ATR-0606S
Description
CAP ALUM 10V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C