VUP101M1CTR-0810S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 10.490
Datasheet
Panasonic Industry
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 125°C
VUP101M1CTR-0810S
DigiKey Part Number
4403-VUP101M1CTR-0810STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUP101M1CTR-0810S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C