VEJ331M1ATR-0810S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 617
KEMET
KEMET
Chemi-Con
In Stock: 500
Chemi-Con
NextGen Components
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
VEJ331M1ATR-0810S
DigiKey Part Number
4403-VEJ331M1ATR-0810STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VEJ331M1ATR-0810S
Description
CAP ALUM 10V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
406 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C