RXW680M2ABK-1020S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 407
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
68 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
RXW680M2ABK-1020S
DigiKey Part Number
4403-RXW680M2ABK-1020S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW680M2ABK-1020S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
245 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
490 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C