RXJ101M2ABK-1320S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 6.695
Datasheet
Rubycon
TDK
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 211
KYOCERA AVX
In Stock: 429
Elna America
Nichicon
Nichicon
100 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
RXJ101M2ABK-1320S
DigiKey Part Number
4403-RXJ101M2ABK-1320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXJ101M2ABK-1320S
Description
CAP ALUM 100V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
625 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
890 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C