LSM121M2P---2530S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Rubycon
In Stock: 183
TDK
TDK
In Stock: 519
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 108
Nichicon
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.659Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
LSM121M2P---2530S
DigiKey Part Number
4403-LSM121M2P---2530S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSM121M2P---2530S
Description
CAP ALUM 420V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Box
Ripple Current @ Low Frequency
780 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.092 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.659Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C