LSK821M2D---3040S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 121
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 243mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK821M2D---3040S
DigiKey Part Number
4403-LSK821M2D---3040S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK821M2D---3040S
Description
CAP ALUM 200V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
243mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C