LSK221M2G---2540S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
TDK
In Stock: 506
Chemi-Con
In Stock: 130
Nichicon
In Stock: 177
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 905mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
LSK221M2G---2540S
DigiKey Part Number
4403-LSK221M2G---2540S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSK221M2G---2540S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.274 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
905mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C