LSG821M2A---2230S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 88
KEMET
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 411
Cornell Dubilier Knowles
820 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 324mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG821M2A---2230S
DigiKey Part Number
4403-LSG821M2A---2230S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG821M2A---2230S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 100V SNAP IN
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.368 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
324mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C