LSG681M2D---3525S is available for purchase but is not normally stocked.
Chemi-Con
In Stock: 378
KEMET
Nichicon
In Stock: 77
Nichicon
In Stock: 377
In Stock: 120
In Stock: 150
In Stock: 224
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG681M2D---3525S
DigiKey Part Number
4403-LSG681M2D---3525S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG681M2D---3525S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP IN
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.72 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.58 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C