LSG681M2D---2540S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Rubycon
In Stock: 132
Cornell Dubilier Knowles
TDK
TDK
In Stock: 514
Chemi-Con
In Stock: 183
KEMET
In Stock: 689
Nichicon
Nichicon
In Stock: 184
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 293mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG681M2D---2540S
DigiKey Part Number
4403-LSG681M2D---2540S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG681M2D---2540S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP IN
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
293mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C