LSG331M2E---2530S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Rubycon
In Stock: 118
TDK
In Stock: 460
KEMET
Nichicon
KEMET
330 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 603mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
LSG331M2E---2530S
DigiKey Part Number
4403-LSG331M2E---2530S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSG331M2E---2530S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP IN
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.695 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
603mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C