XZMDKDGCBD110W
DigiKey Part Number
1497-1179-2-ND - Tape & Reel (TR)
1497-1179-1-ND - Cut Tape (CT)
1497-1179-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XZMDKDGCBD110W
Description
LED RGB CLEAR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 630nm Red, 525nm Green, 465nm Blue LED Indication - Discrete 1.95V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XZMDKDGCBD110W Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V Red, 3.3V Green, 3.3V Blue
Mfr
Current - Test
20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Common Anode
Wavelength - Peak
645nm Red, 515nm Green, 460nm Blue
Lens Color
Colorless
Package / Case
4-SMD, No Lead
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 1.60mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.70mm
Lens Size
1.10mm x 1.60mm